کابل شبکهCAT6.UTP

تولید کننده: D-net

کد محصول: Dt653

موجودی: موجود است

قیمت: 0تومان
اين محصول داري حداقل خريد 305 عدد مي باشد

● استاندارد Cat 6 چیست؟

 

Cat 6 یک سیستم کابل بندی است که تشکیل شده است از اجزاء مختلف نظیر کابل ها (Cable)، قطعه کابل ها (Cord) و کانکتورهای اختصاصی که از لحاظ شکل و نوع و مواد تشکیل دهنده شباهت ها و تفاوت هایی را با استاندارد قبل از خود دارد.

● شباهت ها و تفاوت ها

نخست باید بدانید که اجزاء Cat 6 که توسط شرکت های سازنده مختلف تولید می شوند می بایست بتوانند با یکدیگر کار کنند (Interoperability) و همچنین باید بتوانند با سایر استانداردهای قبل از خود نیز سازگاری داشته باشند. یعنی این که بتوان اجزاء Cat 6 و اجزاء Cat5/5e را در یک شبکه در کنار یکدیگر استفاده نمود و یا در صورت لزوم بتوان اجزاء Cat 6 را جایگزین اجزاء Cat5/5e نمود.

به غیر از این، تمامی اجزاء Cat 6 و Cat5/5e دارای امپدانس اسمی 100(Nominal Impedance) اهم هستند ولی در تجهیزات Cat 6 تحمل خطای بیشتری در برابر تغییرات مقاومت وجود دارد.

تغییرات مقاومت تحت عنوان پارامتری به نام Return loss (افت بازگشتی) سنجیده می شوند. هر چقدر مقدار Return loss (برحسب دسی بل) بیشتر باشد تطبیق امپدانس بهتری میان اجزاء وجود خواهد داشت و طبیعتاً مقدار انعکاس سیگنال و انعکاس مجدد سیگنال کمتر خواهد بود. در نتیجه Cat 6 نرخ خطای بیتی (BER) کمتری برای شبکه های اترنت سریع و گیگابیت اترنت (1000BASET) ارایه می کند.

همانطور که می دانید هر چقدر خطاهای بیتی افزایش یابد، شبکه شما صرفنظر از قیمت ابزارهای شبکه ای که خریداری کرده اید در یک چرخه بی پایان کشف خطا و ارسال مجدد گرفتار می شود و این موضوع منجر به کاهش سرعت و افت شدید کارایی شبکه می گردد.

سوم این که در Cat 6 تمامی پارامترهای انتقال برای کانال های مختلف و اجزاء و ارتباطات پایدار قادرند تا حداکثر فرکانس 250 مگاهرتز کارکنند. این در حالیست که این مقدار برای استاندارد Cat5/5e فقط 100 مگاهرتز است.

تفاوت هایی نیز در مورد محدوده فرکانسی و پهنای باند مفید وجود دارد. طبق تعریف پهنای باند همان محدوده فرکانسی است زمانی که PSACR (جمع جبری نسبت تضعیف به سیگنال های ناخواسته) مثبت است.

▪ Cat 6 پهنای باند 200 مگاهرتز را در دمای 20 درجه سانتیگراد در مسافتی حدود 100 متر پشتیبانی می کند که این مقدار برای استاندارد Cat5/5e حدود 100 مگاهرتز است یعنی چیزی در حدود نصف.

▪ آیا اجزاء Cat 6 در مقایسه Cat5/5e تغییر کرده اند؟

یکی از تفاوت های اساسی و مشهود میان این دو استاندارد در ساختمان کابل ها می باشد. قطر کابل های Cat 6 به نسبت Cat5/5e بیشتر است. این مقدار برای استاندارد Cat 6 از 3/5 میلی متر تا 8/5 میلی متر متغیراست. ولی برای استاندارد Cat5/5e قطر کابل ها از 8/4 میلی متر تا 5/5 میلی متر در نظر گرفته شده است و دلیل آن هم به دو عامل برمی گردد. اولاً به خاطر ضخیم تر بودن سیم های مسی به کار رفته در این کابل ها و ثانیاً این که در بعضی محصولات Cat 6 از یک جداکننده به نام Cross-Web استفاده می شود که به عنوان یک حایل در میان زوج سیمها قرار می گیرد تا اثرات نویز را کاهش دهد. البته این Cross Web از ضروریات استاندارد Cat 6 نمی باشد ولی برخی تولیدکنندگان بااین روش اثرات نویز را در طول کابل کاهش می دهند.

دلیل افزایش قطر سیم ها (32AWG) به خاطر کاهش مقیاسی به نام افت تداخلی (Insertion loss) که گاهی تضعیف نیز نامیده می شود در یک محدوده فرکانس می باشد. هر چقدر مقدار Insertion loss کمتر باشد سیگنال دریافتی در گیرنده قوی تر خواهد بود. این اصلاح منجر به کاهش اثرات نویز صادره از منابع داخلی و خارجی می گردد. به علاوه کابل هایی با Insertion loss کمتر می توانند مسافت های طولانی تر و تحمل بیشتر در مقابل تغییرات دما را پشتیبانی کنند که نتیجه نهایی آن عملکرد بهتر شبکه خواهد بود.

ویژگی دیگر Cat 6، وجود به هم تابیدگی بیشتر سیم ها برای کاهش اثر نویز میان زوج سیم ها می باشد.

همان طورکه می بینید در این استاندارد، سازندگان مختلف، محصولات متنوعی را می توانید تولید کنید و این موضوع، تصمیم گیری صحیح در انتخاب کابل مناسب را مشکل می کند.

● نصب تجهیزات دی نتCat 6

نحوه نصب تجهیزات Cat 6 در بسیاری از موارد با روش های نصب تجهیزات استاندارد قدیمی تر یعنی Cat5/5e مشابه است. ولی برخی نکات درباره طراحی و نصب وجود دارد که افراد فعال در زمینه نصب و پیاده سازی شبکه ها می بایست به آنها توجه داشته باشند، نظیر پایان دهنده های کابل (Cable Terminator) و نحوه انتخاب مسیر کابل. یعنی ضخامت کابل ها در انتخاب اندازه داکت باید محاسبه شود. ضمناً وجود پایان دهنده کابل هم در کارایی کلی شبکه تأثیر به سزایی دارد.

▪ آیا Cat 6 جایگزین Cat5/5e خواهد شد؟

پاسخ مثبت است ولی زمان دقیق آن مشخص نیست. مانند هر فناوری جدید دیگر، در حال حاضر امروزه هزینه نصب تجهیزات Cat 6 در مقایسه با استاندارد Cat5/5e حدود پانزده درصد گران تر است. البته هزینه ها به مرور زمان و با افزایش تولید محصولات کاهش خواهد یافت. اما امکاناتی که این استاندارد از نظر کارایی، سرعت و قابلیت می دهد، کمابیش صرف نظر کردن از آن را غیرممکن می کند. ضمن آن که کاربردها نیز سرعت بیشتر را طلب می کنند و گاهی ما را مجبور به استفاده از Cat 6 می نمایند.

▪ آیا مشکلات قبلی برطرف شده اند و آیا Cat 6 ادعاهای خود را عملی نموده است؟

پاسخ مثبت است. چرا که هیچ مانع فنی در این راه وجود ندارد. زمانی که برای تکمیل استاندارد صرف شده است مربوط به توسعه پارامترها و فرآیندهای تست می باشد که برای بهینه سازی اجزاء Cat 6 در جهت تضمین همکاری متقابل فروشندگان مختلف صورت گرفته است ما امیدواریم که بتوانیم اطلاعات مورد نظر را در اختیار شما قرار بدهیم

مشخصه های فنی با دقت و جزییات بسیار زیاد ذکر شده اند و سخت افزارهای ارتباطی در شرایط آزمایشی مختلف تست شده اند و در شرایط کاری بسیار بد نیز مورد آزمایش قرار گرفته اند.

برای همین هم ممکن است مثلاً کانکتورهای ساخت یک شرکت با بقیه محصولات Cat 6 کار کند ولی کارایی آن مثلاً در حالت حداقلی باشد. برای همین هم بهترین کارایی در حالتی وجود دارد که همه تجهیزات از یک سازنده انتخاب شده باشند.

برای آشنایی با عملکرد اتصالات در Cat 6، می توانید یک گیرنده ماهواره ای را تجسم کنید. زمانی که تکنسین برای نصب آنتن بشقابی ماهواره شروع به کار می کند، ابتدا آنتن را در جهت اصلی یک ماهواره قرار می دهد و سپس با گوش دادن به صدای دستگاه ردیاب خود و یا مشاهده تصویر تلویزیونی اقدام به تغییر جهت بشقاب می نماید تا قوی ترین سیگنال را بیابد. در مورد جک های Cat 6 نیز این موضوع صدق می کند.

به این صورت که یک مقدار حداقل قابل قبول برای سیگنال ها وجود دارد و یک سیگنال بهینه که در واقع بیانگر قوی ترین سیگنال دریافتی در سمت گیرنده اطلاعات می باشد.

▪ همان طورکه می بینید استاندارد Cat 6 کلیه ادعاهای خود را عملی ساخته است. کارایی شبکه چقدر تغییر خواهد یافت؟

چه از Cat 6 و چه از Cat5/5e استفاده کنید، کارآیی شبکه، تحت تأثیر نسبت سیگنال به نویز در سمت گیرنده خواهد بود. همه منابع مؤثر در نویز نظیر NEXT وFEXT، نویز ILD و همشنوایی خارجی باید موردتوجه قرار گیرند.

مهمترین مزیت کابل های Cat 6 در بهینه کردن نسبت سیگنال به نویز با استفاده از بالا بردن پهنای باند است. نتیجه این که Cat 6 در مقایسه Cat5/5e نسبت سیگنال به نویز را حدود 12 دسی بل (تقریباً 16 برابر) نسبت به

Cat5 بهبود بخشیده است.

▪ آیا واقعاً به Cat 6 نیازمندیم؟

شاید بهتر باشد به این سیوال پاسخ دهیم که آیا Cat5/5e نمی تواند جوابگوی نیازهای امروز و یا قابل پیش بینی آینده باشد؟ پاسخ این است که احتمالاً می تواند ولیکن تفاوت هایی نیز وجود دارد. مثلاً اینکه ثابت شده است که 6 Cat نرخ خطای بیتی کمتری را نسبت به Cat5/5e دارد که این موضوع منجر به انتقال داده های بیشتر در طول شبکه های اترنت 100BASE-TX و 1000BASE-T می شود.

در مورد کاربردهای آتی شبکه نیز باید بگوییم که در این استاندارد استفاده از امکان گیگابیت اترنت

(1000BASE-TX) به صورت یک راه حل مناسب برای آینده ارایه شده است.

کاربرد دیگر در زمینه ارسال ویدیو از طریق خطوط باند پهن می باشد که امروزه برای این کار از کابل های هم محور (Coaxial) استفاده می شود ولی راه حل Cat 6 برای این کار برای مسافت های بیش از 100متر و در فرکانس های کاری بالای 550 مگاهرتز می باشد. چرا که ضریب افت سیگنال کم در فرکانس های بالا در استاندارد Cat 6 آن را نسبت به Cat5/5e برای این کار مناسب تر نموده است.

یک کاربرد اساسی دیگر، ویدیوی دیجیتال می باشد که بر اساس آن سیگنال های دیجیتال مستقیماً از یک منبع تلویزیون با کیفیت بالا (HDTV) با سرعت 5/1 گیگابایت در ثانیه صادر می شوند که از توان امروزی شبکه های مسی Cat5/5e بسیار بالاتر است. طی یک بررسی از ظرفیت انتقال داده در کابل های Cat 6 با پهنای باند 200 مگاهرتز مشاهده شد که نرخ انتقال داده حدود 2 گیگابایت در ثانیه بود.

▪ چرا به جای Cat 6 از فیبر نوری استفاده نکنیم؟

بدون نیاز به بررسی کارایی، تصمیم گیری درباره انتخاب کابل های مسی یا نوری را بهتر است با توجه به تفاوت قیمت میان کابل های مسی و کابل های فیبر نوری شروع کنیم و یا شاید بهتر باشد کل تجهیزات لازم برای شبکه های مبتنی بر کابل های مسی و کابل های فیبر نوری را با یکدیگر مقایسه کنیم.

در کل، هزینه بالای تجهیزات شبکه های نوری، استفاده از آن ها را در کابل کشی افقی مقرون به صرفه نمی سازد و فقط در شرایطی که محیط از نویز بالا برخوردار است یا امنیت بالا مورد نیاز می باشد می تواند مورد بررسی قرار گیرد. البته با گذشت زمان هزینه خرید کابلهای نوری پایین آمده است ولیکن در مقایسه با تجهیزات فعال

(Active) شبکه ای، هنوز هم این رقم بسیار بالاتر از استانداردهای مبتنی بر کابل مسی می باشد.

دلیل دیگر در استفاده از تجهیزات مسی در کاربردهای مربوط به برق رسانی سیستم های تلفنی VoIP می باشد. طبق این استاندارد جدید که توسط IEEE ارایه شده، یک پریز دیواری می تواند توان موردنیاز برای تجهیزاتی نظیر

IP Phone، دوربین و ... را فراهم سازد که این ویژگی به خوبی توسط استانداردهای مبتنی بر کابل های مسی قابل پشتیبانی و ارایه است.

● نتیجه گیری

در این مقاله تفاوت ها و شباهت های میان استانداردهای Cat 6 و Cat5/5e و دلایلی که کاربران را قانع کند تا از Cat 6 استفاده نمایند بیان شدند. این استاندارد شامل مشخصه های مربوط به سازگاری محصولات سازنده های مختلف و سازگاری با استانداردهای قبلی می باشد.

از نقطه نظر کارایی، اگر ما از ویژگی های پهنای باند و نسبت سیگنال به نویز برای مشخص کردن کل کارایی استفاده کنیم، کابل بندی Cat 6 در مقایسه با Cat5/5e پهنای باندی حدود 2 برابر (200 مگاهرتز) و نسبت سیگنال به نویزی در حدود 16 برابر بهتر ارایه می کند. بقیه موارد مربوط است به جبران کمبودهای سایر تجهیزات و نویزهای خارجی و تغییرات حرارتی محیط.

ضمناً Cat 6 از کاربردهای مختلفی نظیر امکان ارسال ویدیو از طریق خط باندپهن چند کاناله تا حداکثر محدوده فرکانسی 550 مگاهرتز و نیز سیگنال های ویدیویی دیجیتالی تا 2 گیگابیت در ثانیه برای HDTV و همچنین کاربردهای گیگابیت اترنت پشتیبانی می کند.

از یک جنبه دیگر، کابل بندی Cat 6 برای کارهای متداول در مقایسه با فیبر نوری مناسب تر است و دلیل اصلی آن هم تفاوت قیمت عمده این دو نوع از تجهیزات می باشد. به غیر از این ها، استاندارد جدید IEEE برای تغذیه راه دور تجهیزات DTE سازگاری بیشتری با تجهیزات Cat 6 دارد و دلیل آن هم به خاطر اتلاف کمتر ولتاژ در این کابل ها می باشد با گذاشتن این مطالب شاید تونسته باشیم اندکی کمک به کاربران خانواده دی نت کرده باشیم

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمي شود!

رتبه: بد خوب

کد را در کادر زير وارد کنيد:

پر فروش ترین ها
ویژه ها