کابل برق ساتا چیست؟

کابل برق ساتا چیست؟

انتشار در: بازدید: 3069 نظر: 0

امروزه تقريبا همه‌ ی قطعات سخت افزاری معمول که تا قبل ، از طريق کابل‌های بزرگی با نام  IDE به درگاهی به همين نام در مادربرد متصل می شدند هم‌اکنون از طريق درگاه SATA با مادربرد ارتباط برقرار می کنند.

امروزه تقريبا همه‌ي قطعات سخت افزاري معمول که تا قبل ، از طريق کابل‌هاي بزرگي با نام  IDE به درگاهي به همين نام در مادربرد متصل مي‌شدند هم‌اکنون از طريق درگاه SATA با مادربرد ارتباط برقرار مي‌کنند. با توجه به استفاده روزافزون از قطعاتي چون سي دي رايترها و دي‌وي‌دي رايترها و هاردديسک‌هاي ساتا ، امروزه در داخل هر کامپيوتر خانگي يک يا چند وسيله که از درگاه SATA براي ارتباط استفاده ميکنند به چشم مي‌خورد.

در اين مقاله اصلا قصد نداريم در مورد مزاياي SATA صحبت کنيم. اما نکته ظريفي در اين بين مطرح هست که تقريباٌ اکثر کاربران بدان دقت نميکنند.

همان طور که مي‌دانيد علاوه بر کابل اطلاعاتي (DATA) که تفاوت زيادي با نوع  IDE خود دارد ، کابل برق قطعاتي که از طريق ساتا به مادربرد وصل مي‌شوند هم متفاوت از حالت معمول است. تصوير زير نمايي از کابل هاي برق مورد استفاده براي قطعاتي که از طريق IDE , SATA به مادربرد وصل مي‌شوند را نمايش ميدهد.

 

کابل‌هاي برق ساتا با رنگ مشکي و کابل‌هاي برق IDE به رنگ سفيد به راحتي از همديگر قابل تشخيص‌اند. اما مشکلي که هميشه وجود داشته است کمبود و يا عدم وجود کابل برق ساتا در پاورِ سيستم است – چرا که پاورهاي قديمي کامپيوتر فاقد اين نوع کابل و پاورهاي جديد هم معمولا تنها شامل يک الي ۲ کابل برق از نوع ساتا هستند. خوب به ظاهر اين هم مشکلي نيست – چرا که با يک کابل تبديل برق مي‌توان به راحتي برق نوع اول را به نوع ساتا تبديل کرد.

 

اما بيايبد نگاه دقيقتري به کابل استاندارد SATA پاور رايانه و کابلي که از طريق مبدل، به ساتا تبديل کرده‌ايم بياندازيم:

 

بله کابل استاندارد ساتا خروجي از پاور کامپيوترتان يک رشته سيم نارنجي رنگ اضافه دارد ! در واقع کابل استاندارد ساتا  ۵ رشته‌اي است اما کابلي که ما از طريق مبدل معمولي ساتا ساخته ايم ۴ رشته اي است !

بر خلاف کابل برق‌هاي معمول ۴رشته ‌اي که تنها حاوي دو ولتاژ ۵ولت و ۱۲ولت هستند ، سيم نارنجي رنگ داراي ولتاژ +۳٫۳ ولتي است که که مورد استفاده قطعات سخت افزاري SATA (خصوصاً هاردديسک) است.

شما بايد خيلي مراقب کابل برق ساتا باشيد چون بعضي از آنها سيم ۳٫۳ volt ندارند، افراد ناشي اغلب از اين گونه مبدل ها استفاده مي کنند که ۴ پين را به ساتا تبديل مي کند اما کانکتور ۴ پين فقط ۱۲ ولت و ۵ ولت دارد و سيم نارنجي که ۳٫۳ ولت را دارد همراه ندارد.

شايد به ظاهر استفاده از کابل ۴ رشته‌اي و فاقد ولتاژ ۳٫۳ ولتي مشکلي نداشته باشد و هاردديسک به راحتي کار کند ، اما اين موضوع باعث عدم کارکرد صحيح قطعات سخت‌افزاري SATA خصوصا هارديسک ها ميشوند و طول عمر مفيد آنها را کاهش ميدهد.

اگر سري به تعميرکاران تخصصي رايانه بزنيد آنها هم به شما پيشنهاد ميکنند که مبدل‌هاي معمول که براي تبديل برق IDE به SATA استفاده ميشوند را تنها براي درايو نوري خود (مثل CD/RW يا DVD/RW) استفاده کنيد و آنها را به هاردديسک متصل نکيند و از کابل استاندارد Power سيستم براي تغذيه برق هاردديسک استفاده کنيد.

شايد بد نباشه که نگاهي به داخل کيس خود بياندازيد – بسياري کابل استاندارد پاور را به ديسک نوري و کابل مبدل برق را به هاردديسک متصل کرده ‌اند. سيستم را خاموش و جاي اين ۲ را عوض کنيد.

اگر هم پاور رايانه‌تان فاقد کابل‌ استاندارد برق SATA است فکر کنم اطلاعات روي هاردديسکتون ارزشش رو داشته باشه که بخواهيد هزينه‌اي حدود ۲۰ هزار تومان رو براي خريد يک پاور جديد که به همراه خود چندين کابل استاندارد ساتا داره رو متقبل بشيد.

کافي است کمي جستجو کنيد تا ببينيد افراد بيشماري تنها به خاطر استفاده از همين مبدل‌ها هاردديسک‌ها و اطلاعات مهم خود را به کل از دست داده اند … يا شايد هم هيچ گاه متوجه علت خرابي هاردديسک خود نشدند و باز هم از اين مبدل‌ها براي تغذيه برق هاردديسک خود استفاده ميکنند.