فن کیس چیست؟

فن کیس چیست؟

انتشار در: بازدید: 3900 نظر: 0

فنی كه در كيس موجود مي باشد بدليل اين است كه قطعات الكترونيكي موجود در كيس گرما از خود توليد مي كنند و فن نقش خنك كننده را ايفا مي كند و این گرماي توليد شده از قطعات الكترونيكي بدليل عبور جريان و حركت الكترونها داخل اين قطعات است که سبب توليد توان تلفاتي مي شود و به صورت گرما ظاهر مي شود.

فنی كه در كيس موجود مي باشد بدليل اين است كه قطعات الكترونيكي موجود در كيس گرما از خود توليد مي كنند و فن نقش خنك كننده را ايفا مي كند و این گرماي توليد شده از قطعات الكترونيكي بدليل عبور جريان و حركت الكترونها داخل اين قطعات است که سبب توليد توان تلفاتي مي شود و به صورت گرما ظاهر مي شود. قطعاتي كه روي مادربرد هستند مثل کارت گرافیک دی نت و پردازنده و ... در هنگام انجام كار گرما را توليد مي كنند و اگر فن در كيس وجود نداشته باشد به قطعات كامپيوتري صدمه مي زند. سازندگان قطعات ، مادربرد و نرم افزار ها و سيستم عامل ها را طوري طراحي مي كنند كه گرماي كمتري از خود بروز دهند و در حالتي كه كاري انجام نميدهند مدارات خود را به صورت هوشمند خاموش نمايند ولي باز در كامپيوتر ها و لپ تاپ ها ،فن را به كار مي برند.

 

فن کیس سیستم یکی از سخت افزارهایی بسیار ضروری در کامپیوترهای خانگی است که استفاده از آن نقش اساسی در طولانی شدن عمر قطعات دیگر کامپیوتر دارد چرا که فن با خنک کردن قطعات داخل کیس به افزایش کارایی آنها و در نتیجه به طول عمر قطعات کمک بسیار زیادی می کند. فن کیس یکی از وسایل پر کاربرد در سیستم های خانگی و سرورها است که اهمیت بسیار زیادی در خنک سازی و تهویه سیستم ایفا می کنند.

چگونگی گردش هوا در داخل کیس مهمترین بخش در خرید یک فن کیس استاندارد محسوب می شود، چرا که کیس باید حداقل قابلیت نصب 2 عدد فن را داشته باشد.

فن کیس یکی از فن های موجود در کامپیوتر است که نقش اصلی آن خنک کردن دمای داخلی کیس می باشد. فن کیس با وجود اینکه نقش خنک کنندگی دارد ولی نباید کاربران فراموش کنند که نگهداشتن کامپیوتر در محیط گرم سبب نامناسب کارکردن کامپیوتر می شود بنابراین لازم است کامپیوتر در محیط خنک گذاشته شود تا فن کیس به خوبی نقش خنک کنندگی خود را ایفا کنند.

در کیس بجز فن کیس فن های کمکی دیگری نیز می شود تعبیه کرد. برای اینکار باید فن های مکشی یعنی فن هایی که هوا را به داخل کیس هدایت می کنند باید در قسمت های پایینی کیس نصب شوند و فن های دمنده که هوای داخل کیس را به بیرون هدایت می کنند، باید در قسمتهای بالای کیس قرار داده شوند، دلیل این کار نیز بسیار روشن است چرا که هوای گرم بالاتر از هوای سرد همیشه قرار دارد.

 

نقش فن در کامپیوتر های رومیزی و قديمي

فن کیس دی نت  داراي كاربرد هاي متفاوتي است از جمله :

هواي سرد را از خارج كيس به داخل كيس مي كشد و هواي گرم را از درون كيس به بيرون كيس انتقال مي دهد و يا فقط به منظور خنك كردن ناحيه اي مشخص شده مانند يك آي سي و چيپ ست گرافيك از فن استفاده مي نمايند.

فن در قسمت بالاي هيت سينك پردازنده قرار گرفته است و حداقل در منبع تغذيه (پاور کیس) نيز فن موجود است. فني كه در اين دو قسمت قرار گرفته است از اجزايي هستند كه از كامپيوتر هاي روميزي جدا نمي شوند.فني كه عمل هواي سرد به داخل كيس و هواي گرم را به بيرون كيس انتقال ميدهد تهويه را بهتر انجام مي دهد.براي خنك كردن هيت سينك هم از فني كه در بالاي پردازنده سي پي يو قرار دارد استفاده مي شود.چون هيت سينگ اگر گرم شود گرماي خود پردازنده را نمي تواند قبول كند و توانايي دفع آن را نخواهد داشت.

درون منبع تغذيه (پاور) هم فني وجود دارد كه براي خنك كردن قطعه هايي كه ولتاژ و جريان بالايي دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.

بهتر است كه فن هايي كه داخل كامپيوترتان است را تميز كنيد. زيرا گرد و خاك روي فن ها قرار گرفته و باعث ايجاد صدا مي شود كه آزار دهنده مي باشد. بعد از اينكه گرد و غبار را از فن پاك نموديد عمل روغن كاري را انجام دهيد تا بدين وسيله مشكل صدا حل شود.

در نصب فن جدید کیس باید دقت لازم شود چرا که ممکن است به دیگر قطعات کامپیوتر آسیب وارد شود، برای نصب فن کیس ابتدا کامپیوتر را خاموش کنید. برای درآوردن فن قدیمی و نصب فن جدید کیس با تمامی کابل هایی که به فن معیوب متصل است را از رابط باز کنید و سپس فن جدید را به کابلها وصل کنید. برای این کار لازم است با یک دست فن را در جای مناسب آن نگهدارید و با دست دیگر و با استفاده از پیچ گوشتی آن را متصل کنید.

 

فن کیس را لازم است هر هفته تمیز کنید برای این کار باید درب کیس را باز کنید و فن کیس را گردگیری کنید. البته برای تمیز کردن فن کیس نباید از جاروبرقی استفاده کرد چرا که جاروبرقی باعث با سرعت کارکردن تمامی فن های کامپیوتر و از جمله فن کیس می شود با گرم شدن ناگهانی موتور فن از عمر مفید آن بشدت کاسته می شود در گاهی موارد حتی ممکن است دیگر فن کار نکند. برای تمیز کردن فن کیس بهتر است با چند قطره آب استفاده نمایید.

 

 

اگر صداها از بين نرفت مي توانيد فن ديگري را جايگزين قبلي نماييد.

كه خنك كننده سيستم مي باشد براي انجام اين كار از مايعي فن کیس دی نت مي باشد استفاده مي كند كه از سري Air با كيفيت تر است و آلودگي صوتي كمي براي اوركلاكرها دارد توليد شده است. می توانید این فن را از طریق سایت دی نت تهیه نمایید .

 

در انتخاب فن خنک کننده CPU بهتر است فن هایی را تهیه نمایید که پره های زیاد و دارای دور چرخش بالایی باشد، چرا که خرید اینگونه فن ها باعث می شود تهویه هوا به خوبی در آن صورت گیرد و جابه جایی هوای گرم و سرد در آن راحت تر صورت گیرد.

 

فن سی پی یو نباید صدای غیرعادی ایجاد کند در صورت مشاهده صدای زیاد چک کنید چه مشکلی برای فن پیش آمده است؛ البته استفاده از روغن چرخ خیاطی در برخی موارد برای کاهش صدای فن کارساز می تواند باشد تا مشکل حل شود در غیر این صورت باید به فکر خرید فن کیس دیگری باید باشید.